پرینت

جی پی اس

جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌ یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است.
این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد
خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است.ماهواره‌های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنال‌های حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند.


کاربرد GPS در زندگی :

در حال حاظر جی پی اس بدلیل استفاده آسان و رایگان و عدم محدودیت در بسیاری جهات به کمک انسان ها آمده است.

برای مثال شخصی را در مرکز یک بیابان در نظر بگیرید. چگوه این شخص میتواند راه خود را پیدا کند؟ مطمئنا برخی روش های سنتی مانند طلوع و غروب و جهت ستارگان میتواند به وی کمک کند ولی در صورت وجود یک گیرنده GPS این شخص بدون داشتن سیم کارت و یا وسایل جانبی دیگر براحتی محلی که در آن مستقر شده را از طریق نقشه های موجود پیدا خواهد کرد.

اکنون جی پی اس بر روی خودرو ها نیز نصب میشود و دارای دو نوع میباشد:

  • جی پی اس رهیاب
  • جی پی اس ردیاب

 در جی پی اس های رهیاب با توجه به نصب یک پنل ال سی دی این امکان را به راننده میدهد که مسیر مقصد را از روی نقشه انتخاب و بهترین مسیر را با استفاده از ماهواره های جی پی اس پیدا کند.

در جی پی اس های ردیاب این امکان به شخص صاحب خودرو داده میشود که در هر زمان و مکان بتواند موقعیت خودرو را روی نقشه مشاهده کند و در صورت نیاز خودرو را خاموش نماید.


برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک نمائید.